Kopparbergs/Göteborg FC F-19

Kopparbergs/Göteborg FC:s F19-lag är klubbens spännande ungdomssatsning, som från och med 2018 är än mer elitinriktad med fokus på att utbilda morgondagens elitspelare.
Vi spelar i Svenska Spel F-19 Södra, F19-allsvenskan.
Satsningen tog fart 2014 och ska stimulera och utbilda unga spelare och skapa ett ännu större intresse för damfotboll i och kring Göteborg – och på sikt förhoppningsvis innebära att spelare slussas vidare till a-laget.
Med start 2017 samarbetar vi dessutom med IFK Göteborg i det övergripande arbetet med F19-verksamheten. Inför säsongen 2018 skapades ett eget F19-lag där ett tiotal spelare kontrakterades och de gemensamma träningarna ökade från en gång i veckan till fyra gånger i veckan.


Naturligtvis hade det ändå inte gått att genomföra den här satsningen utan våra samarbetsklubbar i regionen – Eriksbergs IF, IFK Göteborg, Hovås/Billdal IF, Kållereds SK, Landvetter IF 2003,Kode IF,  Lerums IS, Qviding FIF, Älvsborg FF, Öckerö IF, IK Zenith, Näsets SK, IF Väster, Sävedalens IF, Älvängens IF och Torslanda IK.

Det är här KGFC:s framtida stjärnor fostras.

Här är några av tjejerna i truppen som försvarade KGFC:s F19-färger 2018.

KGFC – F19 2019 – truppen

2. Andrea Pajovic, back
Född: 2002-06-30

3. Amanda Leander, back
Född: 2000-03-23

5. Julia Steussloff, back
Född: 2001-03-28

7. Sara Kjällström, mittfält
Född: 2001-04-14

9. Evelyn Ijeh, forward
Född: 2001-08-12

10. Tove Mattsson, forward, lagkapten
Född: 2000-04-13

11. Molly Johansson, mittfält
Född: 2002-06-11

12. Nina Koppang, forward
Född: 2002-05-31

14. Josefina Byberg, mittfält
Född: 2000-05-22

15. Felicia Escobar Särnbratt, back
Född: 2001-05-09

18, Ammie Johansson, back
Född: 2000-04-20

19. Irmeli Jonsson, mittfält
Född: 2000-01-15

20. Miranda Gustafsson, back
Född: 2002-03-04

22. Vendela Stenberg, forward
Född: 2001-11-02

Truppen

Här är KGFC:s F19-trupp 2019. 

Kontrakterade av KGFC:
Andrea Pajovoc
Julia Steussloff
Tove Mattsson
Evelyn Ijeh
Amanda Leander
Felicia Escobar Särnbratt
Ammie Johansson
Josefina Byberg
Sara Kjällström

Vendela Stenberg
Molly Johansson
Nina Koppang
Miranda Gustafson
Irmeli Jonsson


Spelare från samarbetsklubbarna:
Nya spelare presenteras i slutet mars.

Tränare/ansvarig:

Anna Stoltze

Ledare:
Anna Ahlstrand (assisterande tränare)
Tom Reidy 
Robert Ahlberg (målvaktstränare)
Kristofer Nilsson (lagledare)