Kopparbergs FC skänker biljettintäkter till Rädda Barnen

Den 25:e september 2014 arrangerar Kopparbergs/Göteborg FC ett fotbollsevent för att stötta Rädda Barnens idrottsverksamhet High Five. Kvinnliga Göteborgskändisar drabbar samman i en fotbollsmatch och kvällen fortsätter med en match mellan damallsvenska serieledande Rosengård mot Kopparbergs/Göteborg FC. Alla biljettintäkter går direkt till Rädda Barnens idrottsarbete High Five.
Från och med i år 2014 har Kopparbergs/Göteborg FC blivit förespråkare för High Five, Rädda Barnens idrottsarbete. High Five är ett initiativ från Rädda Barnens sida, som går ut på att hjälpa till att förebygga mobbing och utsatthet inom idrotten. ”Idrott handlar om glädje och gemenskap. Både barn och föräldrar ska kunna lita på sin förening och veta att idrotten är trygg att delta i. Inget barn ska behöva känna sig kränkt, mobbad eller diskriminerad i den idrottsliga verksamheten”, säger Linus Torgeby från Rädda Barnen.

Kopparbergs/Göteborg FC väljer att i samband med sin seriefinal mot topplaget Rosengård skänka samtliga biljettintäkter till High Five samt inbjuda till en kändismatch som spelas innan huvudmatchen. Kopparbergs/Göteborg FC har stor chans till en Champions Leagueplats nästa år och

”Vi från klubbens sida tycker detta är ett väldigt spännande och intressant projekt, och vill självklart vara med och stötta High Five fullt ut. Dessutom ligger detta helt klart i linje med klubbens värderingar,och åsikter. Så att bli förespråkare för Rädda Barnens projekt High Five känns givet”. Säger Peter Schramm från Kopparbergs/Göteborgs FC:

”Det är fantastiskt roligt att Kopparbergs/Göteborgs FC bidrar till arbetet med barn rättigheter inom idrotten på ett så konkret sätt! Sådana här event hjälper oss att belysa vilken potential idrotten har för barn som lever i utanförskap av olika anledningar samt vilka utmaningar som finns inom idrottsrörelsen” säger Linus Torgeby på Rädda Barnen.

De kändisarna som kommer att delta är följande profiler:
Louise Karlsson                     (Simning)                                        
Virena ”Spyder” Andersson    (Gladiatorerna)                        
Jennie Benjaminsson             (Sveriges Mästerkock)                                  
Emelie Öhrstig                      (längdskidåkerska)                                    
Annika Sjöö                          (Lets Dance)                            
Karolina Conrad                    (Robinssonvinnare)
Alexandra Zazzi                    (Robinssonvinnare, Kändiskock)                              
Karin Andersson                    (Grillmästarna)
Ida Odén                              (Handboll, Sävehof)
Lisa ”Valkyria” Pihl               (Gladiatorerna)                     
Louise Sand                          (Handboll, Sävehof)                   
Amie Ramstedt                     (Boxning)
Viktoria Oldsberg                  (Bingolotto)                     
Elin Karlsson                         (Handboll, Sävehof)                                 
m fl.

Avspark Kändismatch: 17:00
Mellan Matchaktiviteter: Samtal och intervjuer kring idrotten och barns rättigheter i tältet med idrottsprofiler, idrottsföräldrar och Rädda Barnen. Klotterplank för barn och ungdomar!

Avspark Huvudmatch: 18:45
Kopparbergs/Göteborg FC-Rosengård

Kontakter:
Kopparbergs/Göteborg FC: Peter Schramm Tel 070-142 03 21, E-post: peter.schramm@goteborgfc.se
Rädda Barnen: Linus Torgeby Tel: 08-698 9263 E-post: linustorgeby@rb.se

Nyhetsarkiv

Länkar

Senaste nyheter