Kopparbergs/Göteborg FC F-19

Kopparbergs/Göteborg FC:s F19-lag är klubbens spännande ungdomssatsning, som från och med 2018 är än mer elitinriktad med fokus på att utbilda morgondagens elitspelare.
Vi spelar i Svenska Spel F-19 Södra, F19-allsvenskan.
Satsningen tog fart 2014 och ska stimulera och utbilda unga spelare och skapa ett ännu större intresse för damfotboll i och kring Göteborg – och på sikt förhoppningsvis innebära att spelare slussas vidare till a-laget.
Med start 2017 samarbetar vi dessutom med IFK Göteborg i det övergripande arbetet med F19-verksamheten. Inför säsongen 2018 skapades ett eget F19-lag där ett tiotal spelare kontrakterades och de gemensamma träningarna ökade från en gång i veckan till fyra gånger i veckan.


Naturligtvis hade det ändå inte gått att genomföra den här satsningen utan våra samarbetsklubbar i regionen – Askims IK, Eriksbergs IF, IFK Göteborg, Kållereds SK, Landvetter IF 2003, Lerums IS, Mossens BK, Mölnlycke IF, Qviding FIF, , Vänersborgs IF, Älvsborg FF, Öckerö IF, IK Zenith,  Hjuviks AIK, Näsets SK, IF Väster, Lekstorps IF och Torslanda IK.

Det är här KGFC:s framtida stjärnor fostras.

Här är några av tjejerna i truppen som försvarar KGFC:s F19-färger 2018.

KGFC – F19 2018 – truppen

1. Diana Leander, målvakt
Född: 2000-03-23

 

2. Andrea Pajovic, back
Född: 2002-06-30

3. Amanda Leander, back
Född: 2000-03-23

4. Katja Gudmand Höyer, mittfält
Född: 2000-01-19

5. Julia Steussloff, back
Född: 2001-03-28

6. Hanna Andersson, mittfält
Född: 2001-10-17

7. Sara Kjällström, mittfält
Född: 2001-04-14

9. Evelyn Ijeh, forward
Född: 2001-08-12

10. Tove Mattsson, forward, lagkapten
Född: 2000-04-13

11. Johanna Bistedt, mittfält
Född: 1999-06-02

14. Josefina Byberg, back
Född: 2000-05-22

15. Felicia Escobar Särnbratt, back
Född: 2001-05-09

18, Ammie Johansson, back
Född: 2000-04-20

22. Sara Persson, back
Född: 2000-03-14

Truppen

Här är KGFC:s F19-trupp 2018. 

Kontrakterade av KGFC:
Hanna Andersson
Andrea Pajovoc
Julia Steussloff
Tove Mattsson
Evelyn Ijeh
Felicia Escobar Särnbratt
Ammie Johansson
Josefina Byberg
Katja Gudmand-Höyer
Sara Kjällström


Spelare från samarbetsklubbarna:
Sara Persson, Vänersborgs IF
Wilma Kajtner, Eriksbergs IF
Lovisa Sigbratt, Eriksbergs IF
Wilma Jensen-Berg. Eriksbergs IF
Amanda Leander, IFK Göteborg
Diana Leander, IFK Göteborg
Isabella Tomic, IFK Göteborg
Johanna Bistedt, IFK Göteborg
Vendela Stenberg, IFK Göteborg
Hester Stöckl, IFK Göteborg
Alva Neuman, Landvetter IF 2003
Molly Johansson, Landvetter IF 2003
Saga Fahlström, Landvetter IF 2003
Elina Hansson, LandvetterIF 2003
Ebba Brandt, Lekstorps IF
Miranda Gustafsson, Lekstorps IF
Wilma Bandi, Nästets SK
Alice Uddberg, Qviding FIF
Ulrika Bredin, Qviding FIF
Stella Andersson, Älvsborgs FF
Saga Kilvik, Älvsborgs FF
Ida Alexandersson, Öckerö IF
Evelina Egenwall, Öckerö IF 
Tränare/ansvarig:

Anna Stoltze

Ledare:
Matilda Östergaard (ass tränare)
Claudio Assuncao (individuell teknik)
Robert Ahlberg (målvaktstränare)
Kristofer Nilsson (lagledare)